Medvedí cesnak

Je nepostrádateľný pri jarných očistných kúrach. Silica medvedieho cesnaku obsahuje antibakteriálne fytoncídy, preto sa najčastejšie používa ako žalúdočné a črevné dezinficiens.   Znižuje krvný tlak, podporuje látkovú výmenu, dezinfikuje a posilňuje tráviace ústrojenstvo. 

2,50 €

V balíčku dostanete 7 ks sadeníc, ktoré možno rozsadiť po jednej - veľmi rýchlo sa v tienistom a vlhkom prostredí rozrastá. 

Možno ho pestovať v záhrade, pokiaľ mu doprajete zatienené miesto, mierne kyslú až neutrálnu humóznu pôdu a dostatok vlahy.
Je to bylina s malou, kužeľovitou cibuľou, mrazuvzdorná, s plochými listami a trojhrannou stopkou.
Jeho vôňa je veľmi výrazná, takže býva pohromou pre pastierov, pokiaľ sa ho napasie dobytok, je mlieko nepoužiteľné pre výrazný zápach.
Tento cesnakový zápach zabraňuje zámene listov za jedovaté listy konvalinky, ako sa mnohí neskúsení zberači obávajú často citovaného omylu- v prírode je tento omyl prakticky nemožný, listy medvedieho cesnaku sa nedajú pre svoju prenikavú vôňu absolútne za nič  zameniť . Pokiaľ teda rozoznáte cesnakovú vôňu.
Liečivé účinky :
Znižuje krvný tlak, podporuje látkovú výmenu, dezinfikuje a posilňuje tráviace ústrojenstvo.
V ľudovom liečiteľstve sa oddávna veľmi úspešne používa na liečenie zvýšeného krvného tlaku, arteriosklerózy, závratov, chrípok a črevných parazitov.
Nakrájané listy sú lahodné na namazanom chlebe, v pomazánkach i šalátoch.
Použiť sa dá v kuchyni do šalátov a polievok podobne ako pažítka, zbierajú sa jednotlivé listy , ktoré sú účinnejšie než cibuľka.
Nazbierané časti sa nesušia, pretože by stratili na účinnosti, možno ich ale s úspechom zamraziť.

Veľmi účinná je aj cesnaková tinktúra, ktorú si pripravíte zaliatím čerstvých nakrájaných listov v sklenenom pohári dobrou bielou pálenkou- treba nechať asi tri týždne lúhovať, potom zliať
a uschovávať najlepšie v tmavej fľaške.
Pár kvapiek tejto tinktúry denne má rovnaké účinky ako čerstvé listy.


                                               Liečivé bylinky pre telo i dušu :


                                     Objednávky na veštenie a konzultácie :