Medovka lekárska

Bylinka s úžasnou citrónovou vôňou a stáročnou históriou.  Pôsobí ako mierne sedatívum, veľmi účinne pomáha pri migréne a bolestiach hlavy . Preslávila sa v takzvanom "karmelitánskom liehu", ktorý začali vyrábať parížski mnísi karmelitáni už vr . 1611.

2,50 €

Medovka lekárska -Melissa officinalis

Medovka je trváca bylina so štvorhrannou stonkou a jemne chlpatými, pílkovitými listami.
Môžeme ju pestovať v záhradkách, v kvetináči na balkóne alebo za oknom. Je to veľmi stará liečivá bylina. Slúžila aj ako korenina a prísada do likérov.

Drogu tvoria listy a vňať .

Najvhodnejší čas na zber sú popoludňajšie hodiny za suchého počasia, ideálne pokiaľ je chladnejšie.                         Zbiera sa zdrhovaním listov a kvetných zakončení v začiatočnom štádiu kvitnutia, 2 až 3x do roka, nie však neskoro v lete, aby rastlina stačila ešte obrásť. Suší sa zvoľna v tieni, neobracia sa. Uskladňuje sa najlepšie v plechovke alebo v skle, najdlhšie jeden rok.

Obsahuje predovšetkým silicu, ktorej obsahom je citronelal a linelol.

Recepty:

Zápar z drogy- (na 1 šálok zaliať 2-3 lyžičky suchej drogy horúcou vodou a nechať 1 5 min vylúhovať)- treba piť 3 x denne - pomáha pri nervovo podmienených poruchách žalúdka a trávenia.

Pomáha aj při bolestivej menštruácii. Možno ju uplatniť pri všetkých formách nespavosti, při chorobách z nachladnutia a chrípkových ochoreniach.

Niekoľko čerstvých lístkov melissy, zaliatych horúcou vodou a osladených medom alebo lístkom stévie, spoľahlivo zaháňa stres, zmierňuje a lieči depresia a navodzuje radostnú náladu.                                             Liečivé bylinky pre telo i dušu :


                                             Objednávky na veštenie a konzultácie