Mäta pieporná

Povzbudzujúca mäta pieporná zvyšuje telesnú kondíciu, chuť do jedla a posilňuje celú nervovú sústavu. Aktivizuje vylučovanie pečene a pankreasu, utišuje bolesti žlčníka a žalúdka. Podporuje tvorbu tráviacich štiav a žlče a uvoľňuje svalstvo čriev.

2,50 €

Mäta pieporná - Mentha piperita
Hluchavkovité (Lamiaceae), veľmi medonosná. Osvieži dych a povzbudí organizmus.

Ľudové názvy: fefermica, vetrová bylina, prominca, balšam, pepĹ™ová máta

Mäta pieporná je trvácna 30-100 cm vysoká rastlina s ochlpenou stonkou tmavozelenej až fialovohnedej farby.      Kvitne svetlofialovými klasmi v júni až septembri.   Podzemná časť pozostáva z viacerých, 5-30 cm dlhých bielych podzemkov, ktoré tesne pod povrchom vytvárajú početné bočné výbežky. Rozmliaždená dužina vonia výrazne mentolom, je chladivá a má korenistú chuť.    Mäta má asi 600 kultivarov.

Semená mäty piepornej sú neklíčivé (sterilné), preto sa rozmnožuje pomocou podzemkov - poplazov, odrezkov, alebo delením.

Liečivé vlastnosti: Zvyšuje telesnú kondíciu, chuť do jedla a posilňuje celú nervovú sústavu. Jej prvoradé liečebné uplatnenie je pri všetkých druhoch žalúdočných ťažkostí. Aktivizuje vylučovanie pečene a pankreasu, utišuje bolesti žlčníka a žalúdka. Podporuje tvorbu tráviacich štiav a žlče a uvoľňuje svalstvo čriev. Pomáha pri hnačke a uvoľňuje kŕče v hrubom čreve. Zastavuje zvracanie, uvoľňuje kŕče žalúdku, lieči koliky a choroby čriev. Zmierňuje plynatosť a nadúvanie. Mätová silica má dezinfekčné účinky. Používa sa pri príprave protireumatických prípravkov. Prináša úľavu pri bolestiach hlavy a migrénach. Mäta obsahuje asi 1-2 % silice v ktorej je cca 50 % mentolu. Mentol je nevyhnutnou surovinou pre výrobu zubných pást, osviežujúcich masážnych krémov, pleťových masiek. Dodáva im sviežu vôňu a pri styku s pokožkou, príjemný chladivý pocit.

Kuchynské využitie: Mäta pieporná má široké uplatnenie v potravinárstve, likérnictve i cukrárenstve. používa sa čerstvá i sušená vňať, a to do omáčok, jahňacích a baraních mias, zemiakov, zeleniny a zeleninových šalátov. Kombinuje sa najlepšie so šalviou, yzopom, saturejkou a estragónom. 

Na dochucovanie čaju je výborný mätový sirup.

PESTOVANIE:

Obľubuje teplé, vlhkejšie a mierne zatienené stanovište. Pôdu musí mať priepustnú, vápennú, bohatú na výživné látky a humus. Pre svoj expanzívny rast ju odporúčame pestovať v nádobách. Zbierame listy a vňať pred kvitnutím.  


Pri umelo vyrábaných koncentrátoch a tinktúrach z mäty pozor:

Vyššie dávky syntetického mentolu, respektíve silice (Oleum menthae piperitae), môžu spôsobiť otravu.
Deti reagujú na predávkovanie mentolu citlivejšie než dospelí. Otrava sa prejavuje vracaním.
Môže nastať aj paralýza vitálnych centier v predĺženej mieche.
Terapeuti musia rátať s možnosťou vzniku alergie na mentol.

Takéto vysoké množstvá mentolu NIKDY neobsahuje prírodná rastlina, len umelo vyrobené výťažky .

11


                                                 Liečivé bylinky pre telo i dušu :