Mäta ananásová

Zdá sa že takmer neexistovala choroba, na ktorú by táto rastlina nepomáhala . Mätu pokladali za hrejivú a vysúšajúcu , a preto bola podľa stredovekého pohľadu vhodná predovšetkým na posilnenie trávenia .

2,50 €

Paleta liečivých účinkov sa v priebehu storočí stále rozširovala . Často sa mäta odporúča v starých prameňoch pri problémoch s ďasnami , ale aj pri upchaní ciev.
Mäta je liečivá bylinka s priaznivými účinkami proti prechladnutiu či chrípke a patrí medzi najpoužívanejšie aromatické byliny.    Jej listy majú neobyčajne prenikavú vôňu vďaka mentolu, ktorý obsahujú. V našej krajine ju poznáme predovšetkým v podobe čaju, možnosti využitia tejto jedinečnej rastliny sú však oveľa širšie.
Vlastnosti:
vo voľnej prírode sa neobjavuje
narastie do 30-40cm výšky, husto rastúca viacročná rastlina ,listy má bielo panašované, korene má plytko pod zemou.
Požiadavky:
je teplomilná, ale  dobre znáša zimu, na jar vždy vyženie nové výhonky, má rada vlhkú pôdu, bohatú na živiny, veľmi dobre sa cíti v polotieni.
Kvôli rýchlemu rozrastaniu  je lepšie ju zasadiť do nádoby .
Rozmnožovanie:
zelenými odrezkami (v strede leta)
delením koreňa (hocikedy)
koreňovými odrezkami na jeseň
keď chceme mať čerstvé výhonky i v zime, vykopeme na jeseň niekoľko koreňov, korene zasadíme do črepníka s rašelinou a umiestnime potom na parapetu okna.

Použitie:
Arabi veľmi radi popíjajú na povzbudenie zelený čaj s prídavkom mäty .
Na udržanie telesnej kondície doporučoval svetoznámy Maurice Messegué závodníkom Tour de France popíjanie záparu, pripraveného zo 6 špetiek mäty a 3 listu rozmarínu na 1 l čaju.

Ten istý autor mal veľké úspechy v boji proti frigidite a impotencii so zmesou 2 špetiek mäty piepornej a 1 špetky saturejky na pohár bieleho vínneho striku, podávané formou záparu.

ZÁPAR: Používa sa jednotlivá dávka 3 g, alebo 2 kávové lyžičky na šálku vody; pije sa 3 krát denne pred jedením.

Zápach z ústnej dutiny odstránime zmesou mäty piepornej, rumančeka a šalvie. Hrsť zmesi dáme do 0,5 l studenej vody a potom opatrne zahrievame a necháme 5 minút veľmi opatrne povariť, necháme krátko vylúhovať a precedíme. Kloktáme aspoň 2 krát denne a občas vyplachujeme ústa.

Pri nervovej kríze sa ukľudníme záparom zo zmesi: po 1 čajovej lyžičke mäty, medovky a rozdrveného anízu prelejeme šálkou vriacej vody, necháme 10 minút vylúhovať a precedíme. Ak je potrebné, pijeme 1 šálku osladenú medom, inak počas kritickej doby 3 šálky denne medzi jednotlivými jedlami.


Pri zápale ďasna viackrát denne vyplachujeme ústa nálevom z mäty alebo šalvie. Pred spaním robíme jemnú masáž ďasna.

Opuchnuté a unavené nohy ošetríme kúpeľom, do ktorého dáme zápar z mäty. Hrsť listov mäty prelejeme 1 l vriacej vody a prikryté necháme 15 minút vylúhovať a potom precedíme. Čas kúpeľa má byť asi 10 minút.

Prášok z vňate užívaný denne 1 až 2 krát na špičku noža (vo vode alebo nasypaný do jedla), nám spraví rovnakú službu ako čaj.

Pri umelo vyrábaných koncentrátoch a tinktúrach z mäty pozor:

Vyššie dávky syntetického mentolu, respektíve silice (Oleum menthae piperitae), môžu spôsobiť otravu.
Deti reagujú na predávkovanie mentolu citlivejšie než dospelí. Otrava sa prejavuje vracaním.
Môže nastať aj paralýza vitálnych centier v predĺženej mieche.
Terapeuti musia rátať s možnosťou vzniku alergie na mentol.

Takéto vysoké množstvá mentolu NIKDY neobsahuje prírodná rastlina, len umelo vyrobené výťažky .                                                 Liečivé bylinky pre telo i dušu :


                                                 Objednávky na veštenie a konzultácie :