Echinacea - zázračná krásavica

11.08.2019

Echinacea purpurová má veľa liečivých účinkov.  Ovšem tým najzásadnejším je schopnosť potlačiť a liečiť infekcie vírusové aj bakteriálne.  Proti baktériám a vírusom funguje hneď dvakrát - obsahuje totiž látku echinakosidu, ktorá dokáže ničiť celý rad baktérií, vírusov a plesní. 

Ďalšie látky v echinacei zas aktivujú biele krvinky, ktoré v tele pohlcujú zdroja infekcie a zároveň proti nim produkujú protilátky.

Echinacea purpurová je tak veľkou pomocníčkou pre posilnenie imunity a zvyšuje odolnosť proti infekciám všetkého druhu. Po  echinacei by ste mali siahnuť pri chrípke, nádche, nachladnutí či pri zápale dýchacích ciest. Prípravky z tejto rastliny pomôžu aj pri zápaloch kĺbov a močových ciest. 

Tu sa hodí aj jej ďalšia schopnosť - tlmenie bolesti.

Naviac pôsobí hojivo na akékoľvek problémy na pokožke. 

Väčšina liečivých látok  sa nachádza v koreni, ale v hojnom množstve sú aj v ostatných častiach rastliny.

Echinacea dokáže skrátiť dobu trvania nachladnutia a chrípky, rovnako ako utlmí bolesť hrdla, kašeľ a horúčku.

Vedci pri výskumoch potvrdili, že echinacea znížila pravdepodobnosť vzniku prechladnutia o 58 percent, a tiež skrátila dĺžku nachladnutia o 1,5 dňa.  Došli k záveru, že echinacea je prospešná pri znižovaní výskytu a trvania prechladnutia.

Ďalšie štúdie tiež preukázali, že echinacea je rovnako účinná ako bežné syntetické liečivá proti chrípke, ale má oveľa menej komplikácií alebo nežiaducich účinkov. 

Skvelé účinky boli preukázané aj pri liečbe zápalov oka, pri ktorých sa bežne užívajú steroidov. Pri užívaní echinacey sa znížila spotreba steroidov o 70 percent.

Málokto vie,, že echinacea podporuje tvorbu červených krviniek v kostnej dreni. 

Táto schopnosť sa ukazuje ako veľmi užitočná napríklad po chemoterapii. Pacientom po ožiarení tak pomáha znižovať vedľajšie účinky chemoterapie.


Najnovšie články na našom blogu

Prečítajte si ako prví, čo je nové

Sú na svete miesta, kde sa realita len tenučko dotýka tohoto sveta, miesta brán a priechodov do iných dimenzií . Sú to požehnané miesta, spájajú nás so svetom detstva a časom, keď naše oči ešte videli , uši počuli a srdce vímalo záchvevy krídiel motýľov i víl.

Výskum naznačuje, že arónia môže mať významné zdravotné prínosy, pokiaľ ide o boj proti rastu určitých druhov rakoviny a súvisiacemu poškodeniu tela.